عمارت طبیب

   

   طبیب 4

 یکی از منازل قدیمی بوشهر، عمارت طبیب(گلشن سابق) است که در بافت قدیم بوشهر قرار دارد. این عمارت تاریخی هم اکنون در اختیار بنیاد ایران‌شناسی شعبه بوشهر می‌باشد. 595 متر مربع عرصه و 600 متر مربع اعیانی دارد و دارای دو طبقه است و 14 اتاق دارد.

این عمارت که تا سالهای آغازین انقلاب اسلامی قابل سکونت بود، بعد از آغاز جنگ عراق علیه ایران در اختیار مهاجرین جنگ تحمیلی قرار گرفت. بعد از گذشت یک دهه این بنا آنچنان تخریب شد که در زمان انتقال مالکیت آن از طرف خانواده سید علی طبیب به اداره مسکن و شهرسازی ضرورت مرمّت و بازسازی آن امری حتمی می‌نمود.

بعد از انتقال مالکیت مسئولین مسکن و شهرسازی با همکاری دفتر بهسازی و نوسازی بافت قدیم بوشهر اقدام به احیاء و بازسازی این ساختمان تخریب شده نمودند تا آنجا که بعد از گذشت دو سال تلاش و کار مداوم با دیگر این عمارت قابل سکونت گردید.

در زمان جناب انصاری لاری استاندار وقت بوشهر این عمارت در اختیار بنیاد ایران شناسی شعبه بوشهر قرار گرفت. مرحوم حجت‌الاسلام سید محمدحسن نبوی رئیس بنیاد که شناخت کاملی از کیفیت ظاهری عمارت‌های قدیمی داشتند، عزم خود را جزم کردند تا با کاربری درهای چوبی ساج، هلال‌های رنگی، پرده ‌کرکره‌های چوبی، نیم‌درهای رنگی، ارسی‌های زیبا و تعمیرات اساسی شناشیر این ساختمان قدیم را در سبک پیشین آن حفظ نمایند.

 

طبیب 4
طبیب 3
طبیب 2
طبیب 1